9. 10. 2010

Zelené odrazy


Zelené odrazy
autor *  lucia balogová a katarína urbanská 
info * lu.balogova@gmail.com * katarina.urbanska@gmail.com

ČO? 
Možno je čas začať viac vnímať, chrániť a rozvíjať miesta, ktoré majú prírodný charakter a poskytujú rôznorodú formu rekreácie. Nie je potrebné ponechať tieto miesta bez kontaktu s človekom , naopak, citlivým spôsobom zvýšiť vnímavosť človeka voči tomu, čo je pôvodné a prirodzené.

KDE?

V meste dnes existuje niekoľko lokalít s obľubou využívaných na rekreáciu. Sihoť je prírodným ostrovom medzi pôvodným a umelo vytvoreným korytom rieky Nitry. Náš záujem sme sústredili na okolie jazera pri atletickom štadióne, ktoré je často navštevovaným miestom obyvateľov nášho mesta.

PREČO?

Dnešný človek stráca záujem o prírodu. Sihoť je miestom s  potenciálom vytvorenia príležitostí na vnímanie prírody, na aktívny ale aj kľudový pobyt v nej. Problémom je nedostatok vegetačných a technických prvkov pre pritiahnutie návštevníkov a ich zotrvanie na tomto mieste.

Súčasný stav zelene už dávno nezodpovedá prírodnému charakteru, hoci na prvý pohľad to človek tak vníma. Zdravotný a estetický stav drevín je z hľadiska ekologickej stability a rekreácie nevhodný. “Prírodný“ ostrovček by mal byť domovom pôvodných druhov rastlín a živočíchov. Prirodzene, teda bez zásahu človeka by tu rástli vŕby, domáce topole, prípadne duby, bresty, javory a iné dreviny. Dnes vidíme pozostatky nevhodných minulých výsadieb a nastávajúcu inváziu nepôvodných, agresívnych druhov drevín ako pajaseň, agát, či jaseňovec.

AKO?

VODA

Charakter daného miesta určuje práve prírodná vodná plocha s pozostatkami arcibiskupského mlyna. Trávnatá, slnečná časť brehu je najviac využívanou plochou aj pre svoj kontakt s vodou, hoci brehy na niektorých miestach podliehajú vymieľaniu. Úprava brehu na pláž s pozvoľným prechodom umožní priamy prístup k vode. Princíp zrkadlenia sa je zaujímavým fenoménom pokojnej vodnej hladiny. V odraze pozorujeme výškovú rozdielnosť a premeny hmôt zelene, okolité stavby, horizont. Vyčistením stavebného objektu - pozostatkov mlyna by sme získali efekt padajúcej vody. Oba prvky (zrkadlenie, zvuk padajúcej vody) dávajú vode tretí rozmer a zároveň majú na človeka upokojujúci vplyv.

ZELEŇ

Nepôvodné druhové zloženie drevín a dožívajúce staré výsadby navrhujeme nahradiť výsadbou drevín zodpovedajúcich daným podmienkam (vŕby, pôvodné topole, jelše, hraby, javory). V areáli boli vytipované vhodné existujúce stromy a tie doplnené o nové výsadby, ktoré formujú priestor ( zakrývajú nevhodné pohľady, zvýrazňujú tie dobré, vytvárajú kontrast k čisto zatrávneným plochám priestoru). Pri výbere drevín je potrebné dbať nielen na vzhľadové vlastnosti rastlín ( habitus, textúra, farba olistenia, jesenné sfarbenie, farba kvetu, hustota olistenia), ale zohľadňovať aj potreby konkrétneho druhu dreviny pre život. Brehovú vegetáciu sme obohatili o výsadby vlhkomilných trvaliek, okrasných tráv, hlavne na miestach, kde ich návštevník môže pozorovať zblízka.

STAVEBNÉ PRVKY

Pre účelové ozvláštenie priestoru navrhujeme drobné vŕbové stavby, ktoré sú charakterovo blízke danému prostrediu. Sú to prístrešky pre rybárov, čiastočne uzavreté altánky pre meditáciu, odpočinok - pozorovanie prírody, herné prvky. Na pozorovanie prírody z vtáčej perspektívy a pozorovanie oblohy, hoci aj nočnej, navrhujeme vyhliadkovú vežu a nízke terasy umožňujúce rozhľad nad jazerom. Kontakt s vodou umožnia drevené móla. Nevzhľadne pôsobiaca stena gymnastickej haly by sa dočasne prekryla predsadenou jednoduchou konštrukciou, ktorá by sa nechala obrásť popínavými rastlinami a vytvorila by tak zelenú stenu.

ČLOVEK A PRÍRODA

V nemalej miere sa zámer oživenia Sihoti týka najmä človeka a jeho kontaktu a citlivosti k prírode. Cieľom je vytvoriť príjemné a prírode blízke prostredie, v ktorom by človek vnímal..........vodu, slnko, tieň, výšku, stromy, oblohu.

Pre lepšie uvedomenie samotnej prírody, by bolo vhodné zapojiť obyvateľstvo do aktívnej spolupráce na úpravách okolia jazera. Realizovali by sa výsadby stromov pomocou obyvateľov - dobrovoľníkov. Navrhujeme usporiadať verejnú zbierku na výsadby stromov. Príspevok na strom sa môže premietnuť aj na prípadnej „reklame“ daného sponzora jednoduchým a nenásilným spôsobom, a tým možno prehĺbi pocit spoluúčasti.

V blizkosti riešeného územia sa nachádza zanedbaná plocha, ktorá v súčasnosti spadá pod ZŠ Mostná. Návrh zatiaľ rieši iba výsadby stromov a umiestnenie drobných stavebných prvkov. Potenciálne by táto plocha mohla mať v budúcnosti zaujímavé využitie: 1.plocha mestskej úžitkovej záhrady pre deti, ktoré by tu pod dozorom mohli tráviť voľný čas a zapájať sa do procesu pestovania. 2.open air expozícia sladkovodných živočíchov a rastlín s cieľom obohatiť o nové poznatky.










Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára